baner_splyw_ECO
Już po raz drugi odbył się spływ kajakowy rzeką Wdą, organizowany przez Fundację Republika Marzeń z Lipusza.
Planowany spływ miał odbyć się od Jeziora Wieckiego do Lipusza.  Jednak zbyt małe opady deszczu spowodowały  niski stan wody na rzece i dlatego spływ musiał być skrócony o początkowy odcinek i rozpoczął się dopiero od Jeziora Fiszewo.  Fundacja Republika Marzen
Po omówieniu zasad zachowania się na wodzie oraz trasy spływu, wszyscy uczestnicy tj. 30 uczestników plus 4 osoby obsługi wyruszyli na wyprawę rzeką Wdą. Pierwszy odcinek spływu przebiegał łagodnie, ale późniejsze przedzieranie się przez szuwary sprawiło bardzo dużo radości uczestnikom. Na wysokości Borowca pojawiły się zwalone drzewa, kamienie, na które trzeba było uważać. Po wpłynięciu na Jezioro Lubiszewskie dla urozmaicenia sobie spływu uczestnicy postanowili zorganizować kajakowy wyścig. Meta znajdowała się przy plaży w pobliżu Zamkowej Góry. Wyścig wygrała Monika i Arek! Dali z siebie wszystko.

Zobacz relację z pierwszej edycji spływu, który odbył się 14 czerwca 2014 roku. RELACJA – Druga edycja.

Pogoda w dniu spływu dopisała. Było piękne słońce i ciepło. Dlatego postój w Papierni wydłużył się. Był czas na drzemkę, opalanie się, drobny posiłek a nawet kąpiel – mimo że to już wrzesień. W Papierni do spływu dołączyła też jednostka pływająca – canoe, udostępniona na potrzeby sływu przez firmę ag-kanu.eu.  Po odpoczynku cała grupa popłynęła dalej w stronę Lipusza, gdzie po krótkim odcinku mieliśmy przenioskę. I od tego momentu tak na prawdę zaczęło się prawdziwe zadanie dla uczestników spływu – czyli zebranie śmieci pozostawionych w rzece. Pierwsze nieczystości zostały zebrane już na samym początku spływu, jednak z biegiem nurtu rzeki  było ich coraz więcej. Po dopłynięciu do kolejnej przenioski przy młynie w Lipuszu, każdy z czestników miał już pełen worek śmieci. Po wyciągnieciu ich z kajaków zostały wyrzucone do zbiorczych śmietników. Następnie zostało już tylko dopłynięcie do bazy kajakowej Szeryfoo, gdzie na wszytkich uczestników czekało ognisko, poczęstunek i upominki w podziękowaniu  za wykonaną pracę. Wszystkim uczestnikom bardzo serdecznie dziękujemy za współpracę oraz za wspaniałą postawę ekologiczną i podjęcie  wyzwania zbierania śmieci. To dzięki wam wokół staje się piękniej i czyściej. Wielkie dzięki i do zobaczenia na wodzie!