Szlaki i atrakcje turystyczne Kaszub – Szlaki piesze Nordic Walking

Nordic Walking jest jedną z najbardziej rozwijających się w ostatnich latach form rekreacji. Sport ten został zapoczątkowany w Finlandii jako całoroczny trening dla narciarzy biegowych, a istotą jego jest maszerowanie ze specjalnymi kijami. Osoba uprawiająca NW angażuje stosowanie siły do kijów z obu stron ciała, choć mniej intensywnie niż w porównaniu z tradycyjnym marszem. Region Kaszub oraz obszar LGD Stolem jest wymarzonym miejscem do uprawiania nordic walking. Kilkadziesiąt kilometrów oznakowanych szlaków umiejscowionych na terenach o urozmaiconej rzeźbie w otoczeniu  malowniczych krajobrazów rzek, lasów i jezior.

Pętla Tuszkowska Matka. Szlak ten ma swój początek przy leśniczówce Płociczno w okolicach Lipusza. Z centrum wsi kierujemy się na tartak LasBud, a następnie ulicą Partyzantów (droga polna) podążamy w stronę lasu, gdzie wchodzimy na trasę.  Długość trasy  9 km oznakowana 22 tablicami, przedstawiającymi podstawowe informacje, dotyczące funkcjonowania ekosystemu leśnego oraz gospodarki leśnej.

Wokół jeziora Rzuno w gminie Dziemiany. Długość szlaku 3 km – idealna na godzinny spacer wokół malowniczego jeziora Rzuno w gminie Dziemiany, w otulinie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Bardzo dobrze oznakowana za pomocą  żółtych znaków na drzewach i drogowskazów. Na trasie znajduje się 12 przyrodniczych tablic edukacyjnych.

Piesza ścieżka przyrodniczo – edukacyjna w Juszkach gmina Kościerzyna. Piesza ścieżka przyrodniczo – edukacyjna w Juszkach. Długość szlaku 5 km prowadzi po terenie leśnym w okolicach czterech jezior: Długie, Wielkie Oczko, Głęboczko i Mieliste. Trasa jest oznakowana żółtym kolorem na drzewach oraz na drogowskazach. Warto się zatrzymać w miejscowości Juszki, gdzie znajduje się charakterystyczna zabudowa wsi, która jest wpisana do rejestru zabytków nieruchomych woj. pomorskiego.

Trasa Szlakiem Pięciu Jezior. Długość szlaku 6 km prowadzi po terenie leśnym w okolicach pięciu jezior: Jezioro Kramsko Małe, Kramsko Duże, Jezioro Białe, Jeziora Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego i rzekę Dębrznicę. Oznakowana za pomocą malowanych czerwonych znaków na drzewach i drogowskazach.
droga_borowiec_lipusz_wpis

Trasa wokół Jeziora Schodno, gmina Dziemiany. Długość szlaku 8 km, podczas naszej wyprawy możemy zapoznać się z walorami przyrodniczymi opisanymi na dziewięciu tablicach edukacyjnych. Oznakowana za pomocą malowanych czarnych znaków na drzewach i drogowskazach. Szlak biegnie  wokół Jeziora Schodno i Jezierznia- części planowanego rezerwatu przyrody „Dolina Wdy i Trzebiocha”.