Szlaki i atrakcje turystyczne Kaszub – Szlaki kajakowe Kaszub


Szlak kajakowy rzeki Wda
zwana także Czarną Wodą – lewy dopływ Wisły.
Długość szlaku wynosi 198 km. Kajakarze swoją przygodę ze spływem rzeką Wda najczęściej rozpoczynają od miejscowości Lipusz, gdzie przez jeden dzień spokojnego wiosłowania wpływają na tzw. kaszubską wielką wodę. Są to: jeziora Wdzydze, Gołuń, Radolne, Słupinko i Jelenie. Następnie szlak wiedzie przez Bory Tucholskie. Uchodzi do Wisły w okolicach Świecia.

Szlak kajakowy rzek:  Graniczna – Pilica – Trzebiocha. Częstym miejscem rozpoczęcia tego szlaku jest miejscowość Korne, położone 10 km od Kościerzyny. Rzeka jest o małym stopniu trudności. Rzeka Graniczna na swym odcinku za mostem drogowym około 2km w Łubianie zmienia nazwę na: rzeka Pilica. A następnie wpływa do rzeki Graniczna. Na jeziorze Sudomie  kierujemy się w stronę lewego brzegu gdzie zobaczymy przesmyk do jeziora Mielno.  Kierujemy się w stronę prawego brzegu dopływamy do mostu drogowego i wpływamy na Jezioro Żółnowo. Po lewej stronie wypatrujemy ujścia rzeki Trzebiocha. Przepływamy przez miejscowość Grzybowo, następnie po dystansie ok 1500 metrów dopływamy do zapory wodnej w Grzybowskim Młynie dalej płyniemy ok.2 km rzeką Trzebiochą, która kończy swój bieg i wpływa do rzeki Wda.
Wda_001.Still001

Szlak kajakowy rzeki Wierzyca swój początek bierze na Pojezierzu Kaszubskim w rejonie Wzgórz Szymbarskich u podnóża Zamkowej Góry, a kończy łącząc się z Wisłą w Gniewie.Wierzyca jest lewym dopływem Wisły. Szlak Wierzycy na początku ma brzegi wysokie, zarośnięte trzciną i niedostępne. Za Starogardem rzeka zaczyna przyśpieszać, a jej brzegi są miejscami zarośnięte łozami, jednak w większości jest do przepłynięcia bez większego problemu.