W ramach naboru dotyczącego certyfikacji Agroturystyki przyjaznej Naturze “Blisko Natury” w zakresie turystyki przyrodniczej, głównie skierowanej na aktywność turystyczną w obszarach Natura 2000, mieliśmy okazję zaprezentować walory przyrodnicze znajdujące się na terenie gminy Lipusz naszym gościom : Kasi, Czarkowi i Basi z Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju. 

Szlak Tuszkowskiej MatkiNa szlaku poczuli, druzgocącą moc diabelskiego kamienia oraz dostąpili kojącego cienia 200 letniej Tuszkowskiej Matki.

Po krótkiej i treściwej regeneracji wkroczyliśmy na żółty szlak. Po paru minutach od drogi asfaltowej stanęliśmy na brzegu jeziora Skrzynki Duże. Jezioro to jest głębokie na 34 metry ! Aby uzmysłowić sobie tą liczbę bez nurkowania, wystarczy stanąć przy 11 piętrowym budynku, a jezioro jest niewielkie, bo w swojej najdłuższej linii ma tylko 540 metrów. 

 

Na sam koniec wyprawy, udaliśmy się nad Jezioro Księże (obszar siedliskowy Natura 2000  PLH220104). Pomimo długiego cienia chłopskich wideł i off road_owych dróg, które Corollka pokonywała z trudem do przodu,mieliśmy okazję zobaczyć łąki torfowiskowe okalające jezioro. Okoliczności przyrody w postaci bryzy chłodzącej nasze lica, były niebiańskim doznaniem – pamięć tej chwili zostanie w naszych sercach po kres.

Podczas pobytu na ścieżce dydaktycznej w Nadleśnictwie Lipusz, Basia Utracka pokazała nam roślinę inwazyjną – Nawłoć. Oto link z materiałem filmowym.

Tuszkowska Matka

Nasi wspaniali goście zaplanowali pobyt na dwie godziny – zostali prawie sześć, a łza im się w oku kręciła, gdy odjeżdżali. 

Bardzo dziękuję za miłe towarzystwo.